bradáčbradáč

HISTÓRIA PLEMENA

MALÝ BRADÁČ

Štandard FCI čís.: 183
Pôvod: Nemecko
Dátum platnosti: 6.apríla 2000
Použitie: pracovný a doprovodný pes
Klasifikácia FCI: skupina 2: pinče a bradáči, molosi, švajčiarske salašnícke psi a iné plemená sekcia 1: pinče a bradáči bez skúškou z výkonu

Malý bradáč

Krátky historický prehľad:

Na prelomu storočia začal malý bradáč svoju cestu z priestoru Frankfurtu nad Mohanom, vtedy ešte nazývaný "hrubosrstý malý pinč". Nebolo ľahkou úlohou vytvoriť z rôznych foriem, veľkostí, typov a zmesi tvrdých, mäkkých a jemných štruktúr srsti, malého psa, ktorý by plne zodpovedal exteriéru a povahovým kvalitám jeho väčšieho brata, stredného bradáča.

Všeobecná charakteristika:

Malý, statný, skôr zavalitý než štíhly, drsnosrstý, elegantný, zmenšený obraz stredného bradáča, bez nedostatkov jeho zmenšovania.

Významné proporcie:

Kvadratická stavba tela, pričom výška v kohútiku zodpovedá približne dĺžke trupu. Dĺžka hlavy (od špičky nosa po temennú kosť) zodpovedá polovici dĺžky chrbta (od kohútika po nasadenie chvosta).

Povaha:

Jeho povahové vlastnosti zodpovedajú povahe stredného bradáča a sú vyjadrené temperamentom a chovaním malého psa. Múdrosť, nebojácnosť, vytrvalosť a ostražitosť robia z malého bradáča príjemného spoločenského psa, aj strážcu a doprovodného psa, ktorého možno chovať bez problémov i v malom byte.